Różnicę można określić na podstawie sposobu napisania książki – słowa, cel i styl pisania. Fikcja lub literatura faktu, książki mogą angażować, zabawiać i informować. Po ich uwzględnieniu możesz łatwo zidentyfikować, który jest który. Czytaj dalej i dowiedz się.

Czy ostatnio kupiłeś świetną książkę lub natknąłeś się na ciekawe e-książki? Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem czytania, czy po prostu interesujesz się najnowszymi tytułami książek, jedno jest pewne – książki służą celowi. Fikcja lub literatura faktu, książki mogą angażować, zabawiać i informować. Wraz z eksplozją ekscytujących tytułów książek na rynku, niektórym czytelnikom może być trudno odróżnić fikcję od książek non-fiction.

Fikcję i literaturę faktu można podzielić na trzy podstawowe kategorie: słowa, cel i styl pisania. Po ich uwzględnieniu możesz łatwo zidentyfikować, który jest który. Czytaj dalej i dowiedz się.

Wyobraźnia kontra fakt (słowa)

Różnica między fikcją a literaturą faktu polega na tym, czy tekst jest oparty na świecie wyobraźni (fikcja), czy na świecie realnym (literatura faktu). Dzieła fikcyjne to w zasadzie literatura stworzona z wyobraźni. Laski, thrillery kryminalne, fantasy, tajemnice i romantyzm to gatunki z gatunku fiction. Przykłady klasycznej fikcji to To Kill a Mockingbird Harpera Lee, A Tale of Two Cities Charlesa Dickensa oraz Duma i uprzedzenie Jane Austen. Literatura faktu odnosi się do literatury opartej na faktach. Zasadniczo literatura faktu polega na prawdziwych rzeczach, prawdziwych ludziach, prawdziwych wydarzeniach, prawdziwych miejscach i prawdziwym pisaniu. Kilka ebooków online zawiera literaturę faktu, taką jak biografia, biznes, gotowanie, historia, religia, nauka, samopomoc, podróże i prawdziwe przestępstwa.

Zabawiać a informować (cel)

Książki fikcyjne i non-fiction można również różnicować według ich przeznaczenia. Fikcja ma na celu rozrywkę, a non-fiction ma na celu informowanie. Książki fabularne mają czerpać z emocji czytelnika, wywoływać emocje i pobudzać wyobraźnię. Książka fabularna jest tworzona z myślą o tym, aby publiczność uwierzyła, że rzeczy, o których czytają, faktycznie się zdarzają. Książki non-fiction mają głównie na celu edukowanie czytelnika na różne tematy, które są istotne dla wszystkich. Oparte na faktach książki non-fiction mają na celu poinformowanie czytelników o tym, kto jest, co jest, kiedy i gdzie – prawdziwi ludzie, prawdziwe wydarzenia i prawdziwe miejsca.

Symboliczny kontra prosty (styl pisania)

Styl, w jakim pisane są książki fabularne i non-fiction, jest również głównym czynnikiem w określeniu różnicy między nimi. Kiedy natkniesz się na ebooki online, zauważysz, że fikcja jest bardziej opisowa, a non-fiction jest bardziej prosta. Fikcja wydaje się być bardziej skomplikowana i opisowa. Książki te ostatecznie pobudzą wyobraźnię czytelników, umożliwiając im tworzenie własnych interpretacji. Bezpośredniość i klarowność to dwa istotne elementy książki non-fiction. Pisarze specjalizujący się w pisaniu książek non-fiction koncentrują się na zapewnieniu prostej, bezpośredniej prozy, która demonstruje pomysł w jasny sposób, bez dodatkowych wyobrażeniowych interpretacji.

W podsumowaniu

Istnieje wiele różnic między książkami fikcyjnymi a książkami non-fiction. Niezależnie od tego, czy trzymasz książkę, czy czytasz książki online, będziesz w stanie określić różnicę w sposobie pisania książki – słowa, cel i styl pisania. Gdy już zdecydujesz, czy wolisz literaturę fabularną, czy literaturę faktu, łatwo będzie znaleźć książkę, która może Cię zainteresować.